Ukidanje moratorijuma na nuklearne elektrane u Republici Srbiji
Autor: Advokat Vojinović B. Milan, Advokatska kancelarija „VUK Poreski Advokati“
Datum: 17. jun 2025. godine
Donošenjem Zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici („Sl. glasnik RS", br. 94/2024), koji je stupio na snagu dana 06. decembra 2024. godine, uvedene su novine u energetskom sektoru Republike Srbije sa ciljem postizanja veće energetske sigurnosti i daljeg razvoja i implementacije obnovljivih izvora energije na tržištu Republike Srbije. Jedna od novina je i prestanak važenja Zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, čime je ukinut moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana u Republici Srbiji, uveden još za vreme SFRJ, nakon nuklearne tragedije u Černobilju, SSSR, 1986. godine.
Poslednjim izmenama i dopunama je u Zakon o energetici uvedeno čitavo novo poglavlje pod nazivom „Nuklearna energija“. Zakonskim novelama koje sada uređuju nuklearnu energiju, je pre svega predviđen Program razvoja mirnodopske primene nuklearne energije, koji treba da se sprovede u tri (3) faze. Predmetni Program razvoja obuhvata sprovođenje odgovarajućih stručnih analiza, istraživanja i studija koje će da vrši Ministarstvo rudarstva i energetike, sa ciljem sprovođenja treće faze ovog Programa, odnosno realizaciju svih potrebnih aktivnosti na projektovanju, izgradnji i eksploataciji nuklearnog objekta za proizvodnju električne energije tj. nuklearne elektrane. Dakle faza 3 Programa treba da bude završna faza razvoja, u okviru koje se očekuje izgradnja i puštanje u rad prve nuklearne elektrane u Republici Srbiji. Do objavljivanja ove vesti, Vlada Republike Srbije još uvek nije usvojila Program razvoja mirnodopske primene nuklearne energije.
Kako se navodi u Strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2040. godine sa projekcijama od 2050. godine, koju je usvojila Narodna skupština Republike Srbije dana 27. novembra 2024. godine, prihvatanje i korišćenje nuklearne energije bi Republici Srbiji moglo da donese sledeće koristi: (i) ispunjenje postojećih i budućih ciljeva integrisane klimatske i energetske politike; (ii) smanjenje emisija svih polutanata i gasova sa efektom staklene bašte iz sektora proizvodnje električne energije; (iii) diversifikacija izvora snabdevanja primarnih energenata; (iv) zamena zastarelih proizvodnih jedinica koje koriste ugalj u elektroenergetskom sistemu; (v) pouzdano i stabilno snabdevanje energijom i prihvatljive cene električne energije za potrošače; (vi) ekonomski podsticaj za regionalni razvoj; i (vii) razvoj domaće industrije i novih specijalizacija i tehnologija u celom lancu snabdevanja komponentama i proizvodima.
Nuklearna energija se u naučnoj teoriji smatra zelenom energijom jer ne proizvodi štetne gasove s obzirom na to da sa stanovišta emisije gasova sa efektom staklene bašte i lokalnih polutanata, predstavlja čist energetski izvor. Međutim, ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana, još uvek nije dovelo i do izmene Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, te se samim tim nuklearne elektrane ne nalaze na listi elektrana koje koriste obnovljive izvore energije kao što su hidroelektrane, solarne elektrane, vetroelektrane itd.
Nesporno je da predmetno ukidanje moratorijuma, te uspostavljanje regulatornog okvira za izgradnju prve nuklearne elektrane u Republici Srbiji, predstavlja značajnu novinu i potencijal na energetskom tržištu, čime se stvaraju preduslovi za investicije u ovoj oblasti. Međutim, razvoj nuklearne energije i najava izgradnje nuklearne elektrane, predstavlja izazov kako za državne organa tako i za druge učesnike na tržištu električne energije, od operatora sistema do krajnjih kupaca električne energije. Takođe, efikasan razvoj i primena nuklearne energije zahtevaju i odgovarajuće stručne kadrove i kapacitete, koji su zbog važenja dosadašnjeg moratorijima koji je trajao više od 35 godina, smanjeni u znatnom obimu u našoj zemlji. Takođe, treba imati u vidu da se energetski sektor u Republici Srbiji i dalje prilagođava na novine koje su nastale intenzivnim uvođenjem obnovljivih izvora energije na tržište, te su brojni izazovi u ovom sektoru i dalje aktuelni, za koje ćemo tek videti kakve će efekte imati u praksi.
Naša advokatska kancelarija će pravovremeno i pažljivo da prati predstojeće aktivnosti u ovoj oblasti, kako bi svojim značajnim iskustvom i stručnom analizom efikasno pomogla klijentima u otklanjanju nejasnoća i uspešnom sprovođenju investicija.